[rev_slider alias=”classicslider1″]

[sg_popup id=1100]

O nas

Moja serowarnia pozyskuje mleko krowie najwyższej jakości od sprawdzonych, lokalnych producentów – rolników z wieloletnim doświadczeniem.
Wytwarzamy sery w skład których wchodzą wyłącznie naturalne produkty: niepasteryzowane i pasteryzowane mleko krowie, podpuszczka mikrobiologiczna, sól niejodowana, zioła.
Specjalizujemy się w produkcji sera podpuszczkowego młodego, niedojrzewającego.

Sery podpuszczkowe to sery miękkie, łatwe w krojeniu, słone, „mokre”, o nie ostrym zapachu, z posmakiem dodanego zioła (np. czarnuszki, kozieradki, czosnku, bazylii, orzecha, pokrzywy…). Coraz częściej można spotkać tego typu sery jednakże nasze są wyjątkowe, ale tajemnicy ich wyjątkowości nie zdradzimy 😉 Ser ten idealny jest do sałatek, kanapek, przekąsek ciepłych oraz zimnych, można go grillować. Są doskonałym uzupełnieniem różnych zapiekanek, zup, omletów i sufletów.

Sklep


W lipcu i sierpniu zapraszamy do punktu firmowego w Serowarni Lutomierz 29, 57-213 Stoszowice na zakupy codziennie od 9.00 do 19.00. Warsztaty oraz zwiedzanie zagrody edukacyjnej w dowolnym terminie po uzgodnieniu telefonicznym. Zapraszamy również na nasze stoiska podczas Jarmarków tematycznych na terenie Ząbkowic Sląskich i Wrocławia. Oferujemy sery typu gouda świeża z ziołami: czarnuszka, kozieradka, bazylia, czubryca zielona, czosnek, żurawina, kompozycja pomidor+bazylia+czosnek. Na zamówienie klienta dodamy dowolne zioła, rośliny, nasiona. Na potrzeby weselników (i nie tylko) przygotujemy sery w kształcie serduszka. Sery dostępne są w dowolnej gramaturze i w jednej cenie 60zł/kg. Eksperymentujemy z serami dojrzewającymi, jogurtami i masłem więc i to w serowarni czasem się znajdzie.

Zamówienia on-line

W związku z zaistniałą sytuacją zapraszamy do składania zamówień za pomocą formularza on-line.

Zamówienia prosimy składać do środy do godziny 16:00. Minimum logistyczne to 50 zł. Prosimy o zostawienie nr telefonu, w razie niedostępności produktów lub problemów z dojazdem, będziemy do Państwa dzwonić.

Dowóz darmowy do miejscowości w okolicach Bielawy, Dzierżoniowa i Ząbkowic w każdy czwartek.
Zamówienie można także odebrać osobiście w Serowarni (Lutomierz 29), po uprzednim kontakcie telefonicznym i umówieniu terminu.
Możliwa jest także wysyłka produktów kurierem.

Płatność przelewem po zrealizowanym zamówieniu. Nr konta i dane do przelewu wyślemy smsem.
Przyjmujemy także płatności gotówką. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny – 661 783 435.

Warsztaty serowarskie

Przydomowa serowarnia w Lutomierzu zaprasza dzieci, młodzież oraz miłośników serów do udziału w warsztatach warzenia sera na wesoło. Serowarnia znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego położonego w malowniczym terenie u stóp Gór Sowich.

Zabawa i edukacja w jednym!

Uczestnicy wszystkimi zmysłami poznają pracę w serowarni, czują mleko, dotykają ziarno serowarskie, smakują wyrobów mlecznych, słyszą jak wyją krowy!

Odpowiadamy na pytania: Jak powstaje dobry ser? Z czego wytwarza się masło? Co to jest maślanka?

Na uczestników warsztatów czeka także spacer rolnika po gospodarstwie oraz pyszny poczęstunek – śniadanie u rolnika: sery, masło, maślanka, pieczywo lokalne, sezonowe owoce, pasztet sojowy, ciasto/ciastka, ziołowe herbaty…

“WARSZTATACH WARZENIA SERA NA WESOŁO” składają się z III głównych części:

I. Zapoznanie się z pracą w serowarni. Warzenie sera.

Uczestnicy otrzymują odpowiednią czystą odzież ochronna, zostają poinstruowani o zasadach zachowania higieny pracy. Wspólnie rozpoczynamy proces przygotowania mleka, kroimy skrzep, odciągamy ręcznie serwatkę. Każdy z uczestników otrzymuje swoją formę, wybiera zioła i wyrabia ser.

II. Degustacja wyrobów (nie tylko mlecznych).

Dajemy możliwość spróbowania wszystkich naszych wyrobów: serów podpuszczkowych z czarnuszka, kozieradka, czosnkiem, innymi ziołami, masła, maślanki, surowego mleka oraz powideł, syropów, przetworów z domowej spiżarni.

III. Zwiedzanie gospodarstwa, czyli wejście do obory, stajni, stodoły

Przejście do pomieszczeń gospodarczych oraz wyjście na zagrodę, skad roztacza się cudowna panorama Gór Sowich oraz Bardzkich. W stadzie są zarówno małe cielaki jak i duże byki (największy waży ok. 800kg) oraz krowy – wszystkie zwierzęta można z bliska zobaczyć.

ZAPRASZAMY

Ofertę kierujemy do dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Zapraszamy grupy szkolne, turystów, rodziny z dziećmi oraz amatorów serów, którzy będą mieli okazję zobaczyć jak powstaje dobry ser. Zapraszamy także młodych ludzi szkolących się w zawodach związanych z gastronomią: technologów żywienia, kucharzy, hotelarzy, kelnerów…

Maksymalna ilość uczestników to 50 osób. Zapraszamy także gości indywidualnych.

Warsztaty serowarskie codziennie z tygodniowym wyprzedzeniem.

Cena: od 10 do 70zł/osobę (w zależności od wybranego pakietu).

W ofercie m.in. udostępnienie grilla, zupa lub pełny zestaw obiadowy (także wegetariański).

 

Napisali o nas

Sery Lutomierskie z Gór Sowich zapraszają na wycieczki i warsztaty

http://fsmmbjs.cluster030.hosting.ovh.net/serynew/wp-content/uploads/2024/01/rc_625_340_1468580796959_5_10247_4.jpg

Sery Lutomierskie z Gór Sowich to jeden z kilku produktów regionalnych Ziemi Ząbkowickiej.Od ponad 10 lat Panie Stanisława i Malwina Pasternak w swoim gospodarstwie, położonym we wsi Lutomierz, wyrabiają dwa rodzaje wiejskiego sera: … Czytaj dalej…

Sery lutomierskie: esencja zdrowego żywienia

Pani Stanisława wraz z córką Malwiną od dekady wytwarza sery, które dziś cieszą się popularnością nie tylko wśród najbliższych. Jak powstaje młoda gouda niedojrzewająca i inne sery lutomierskie? Kogo najczęściej pani Stanisława gości na autorskich warsztatach z tworzenia sera? Czytaj dalej…

W Lutomierzu: zdrowo, smacznie i ciepło

Targi Zdrowej Żywności w Lutomierzu mają magnetyczną siłę przyciągania. W ubiegłą niedzielę, do tej małej i uroczo położonej miejscowości zjechały się dziesiątki (albo i więcej) osób. Wspólnym celem dla wszystkich była możliwość zaopatrzenia się w najprawdziwszą ekologiczną żywność, okazja do zjedzenia lokalnych smakołyków i spędzenia wolnego czasu w sielskiej atmosferze wsi, czemu szczególnie sprzyjała niemal wiosenna pogoda. Czytaj dalej…

Smaki Ziemi Ząbkowickiej – ruszył projekt Powiatu Ząbkowickiego

Warsztatami w serowarni Lutomierz rozpoczęła się realizacja projektu „Smaki Ziemi Ząbkowickiej – wykorzystanie produktów lokalnych w promocji i rozwoju turystyki na obszarze LGD Qwsi”.Projekt realizuje Powiat Ząbkowicki, aby wesprzeć wytwórców lokalnych produktów oraz ocalić smaki i tradycję naszego regionu. Działania, które zainaugurowały projekt cieszyły się sporym zainteresowaniem. Celem akcji „Smaki Ziemi Ząbkowickiej …” jest stworzenie jednolitego i spójnego systemu promocji wszystkich produktów lokalnych oraz wytworzenie opakowań ekologicznych na produkty. Czytaj dalej…

Zdrowy Targ na Przedgórzu

Mówi się, że zdrowie jest tym co w życiu mamy najcelniejsze. I trudno się z tym nie zgodzić (choć dodałabym jeszcze miłość tak równolegle, miłości nigdy nie dość♥♥♥!). Świadomość potrzeby dbania o zdrowie na szczęście wzrasta w społeczeństwie (i w końcu, i dobrze!) i wzrasta też świadomość tego, jak ważna dla zachowania równowagi w naszym organizmie jest DIETA! Produkty które jemy mogą być dla nas lekarstwem, wspomagaczem, mogą też powodować chorobę. Od diety zależy nasze samopoczucie, energia, sen, jasność myślenia. Słowa „Jesteś tym co jesz” traktuję jak najbardziej poważnie. Czytaj dalej…

Smaki Dolnego Śląska: Wyroby regionalne z Gór Sowich – Sery Lutomierskie

Witaj w naszej serowarni! Lutomierz to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, u podnóża Gór Sowich. Kręta droga prowadzi do okazałego gospodarstwa, w którym najstarsze z budynków, kamienne, pochodzą jeszcze z XVIII wieku. W jednym z nich czuć wyraźny mleczny zapach dobiegający z warzelni. Czytaj dalej…

Zapach i smak zdrowej żywności – tylko w Lutomierzu

Wydarzenie zapowiadano od kilkunastu dni pod hasłem „smaczny wykład”. Tematem była dieta na bazie mleka i pasternaka.Spotkanie odbyło się wczoraj w Lutomierzu. Tamtejsza serowarnia, prowadzona od trzech lat przez Malwinę Pasternak i jej mamę Stanisławę, jak można było się przekonać osobiście, jest miejscem, w którym nie tylko powstaje zdrowa żywność, ale też pielęgnowana jest idea konsekwentnej pracy i profesjonalizmu w tworzeniu potraw i napojów, jakich na co dzień nie spotkamy na sklepowych półkach. Czytaj dalej…

Relacja z III Festiwalu Pasternaka (wrzesień 2019)

Poniżej świetna relację Telewizja Sudecka z tegorocznego III FESTIWALu PASTERNAKA-a . Już dziś zapraszamy serdecznie na kolejną edycję Festiwalu, która odbędzie się 20 września 2020.

Gdzie na weekend pod deszczową chmurką: pyszności prosto od rolnika, śniadania, obiady i rzemiosło

Wytwórcy lokalnych produktów i rękodzielnicy czekają mimo deszczu – zobacz kogo i gdzie możesz spotkać w ten weekend – co dobrego obejrzeć, spróbować czy kupić. A jeśli się przejaśni, to w planach jest też sporo atrakcji.
Czytaj dalej…

Lokalni producenci czekają na Ciebie

Wracają małe targi, które organizują lokalni producenci. Ja ubóstwiam takie spotkania i zakupy, w czasie których mogę poznać tych, którzy wyprodukowali, to co będę jeść. Jest to też okazja, by zrobić sobie wycieczkę krajoznawczą.
Zobacz filmik tutaj.

Smaki podróżują razem z ludźmi. Z Pasternakiem po drodze!

Malwina Pasternak stworzyła Sery Lutomierskie z Gór Sowich, mocną lokalną markę, a potem wspólnie z bratem zasiała pasternak (nazwisko zobowiązuje!) i do nieznanego prawie nikomu Lutomierza zaprosiła turystów odwiedzających okolicę – na lokalne zakupy i zupę krem z pasternaku. Czytaj dalej…

Polskie szlaki – Sery Lutomierskie

Jest na Dolnym Śląsku maleńki Lutomierz, u wlotu do Kotliny Kłodzkiej, a w nim prym wiodą od kilku już lat Sery Lutomierskie z Gór Sowich – lokalny produkt, który pochodzi z tej ziemi i ją sławi. Serowarnia Pani Malwiny i jej przemiłej Mamy – Pani Stanisławy, stała się już sławna w szerokiej okolicy, bo nie tylko można tutaj kupić wyborne sery, ale też wziąć udział w ciekawych warsztatach robienia sera, zasmakować innych, nie tylko mlecznych wyrobów rąk własnych gospodarzy oraz bywać na Targach Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika, które się tutaj każdego miesiąca odbywają, a na których różni wystawcy prezentują swe lokalne produkty i wyroby. Czytaj dalej…

Winnica Niemczańska i Sery Lutomierskie czyli smakowanie lokalnych produktów Dolnego Śląska 🙂

Kulinarne podróże stały się ostatnio bardzo modne i my również na Dolnym Śląsku mieliśmy okazję smakować różne lokalne wyroby. Świetnym tego przykładem są pyszne wina z Winnicy Niemczańskiej serwowane w towarzystwie dań wyśmienitego kucharza z Hotelu Niemcza, a do tego swojskie Sery Lutomierskie i inne smakołyki pochodzące z Zagrody Pasternak. Czytaj dalej…

11 gospodarstw, które prowadzą własne sklepiki. Tu kupicie żywność prosto od gospodarzy

Przygotowaliśmy zestawienie sklepików gospodarskich z Dolnego Śląska. Tu kupicie świeże produkty prosto od gospodarzy – lubimy taką formę zakupów i polecamy z całego serca! Wpadajcie na zakupy. Czytaj dalej…

Zrób to ze smakiem – Sery lutomierskie mają swój styl i smak

Czy niewielka wieś z dala od turystycznych szlaków może stać się centrum oryginalnych smaków? Oczywiście, ale pod warunkiem, że stworzy własny produkt regionalny. Czytaj dalej…

Zrób to ze smakiem – Sery lutomierskie mają swój styl i smak

[ess_grid alias=”dyplomy”]