Warsztaty dla szkół specjalistycznych

W listopadzie 2015r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza z serowarstwa do gospodarstwa rolno-hodowlanego Państwa Pasternak w Lutomierzu pod Srebrną Górą – „SERY LUTOMIERSKIE Z GÓR SOWICH”.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy z Technikum Nr 1 z klas o kierunkach – technik technologii żywności, technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz technik analityk. Opiekunami były – pedagog szkoły Renata Pusz oraz nauczyciele teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych z zakresu technologii żywności- panie Janina Klecha-Urban i Dorota Jankowiak. Na warsztatach uczniowie zapoznali się z produkcją serów podpuszczkowych niedojrzewających. Zajęcia prowadzone były przez panie Stanisławę i Malwinę Pasternak. Jest to działalność prowadzona w systemie tzw. MLO – produkty Marginalne Lokalne Ograniczone – pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
Uczniowie podczas warsztatów przy pomocy Pań prowadzących samodzielnie wyrabiali sery smakowe z zawartością ziół i przypraw – czarnuszki, czosnku, czubrycy, pokrzywy, itp.